Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Twórcy Ludowi

Hafciarstwo
Umiejętności haftowania znane były w Polsce od najdawniejszych czasów. Świadczą o tym materiały archeologiczne jak i również tradycja ludowa. Haftem była zdobiona przede wszystkim odzież oraz wnętrza mieszkań. Do ich wyrobu używano różnych materiałów i technik, które przekazywano z pokolenia na pokolenie. Obecnie wyroby hafciarskie to głównie – serwetki, obrusy, pościel, haftowane obrazy itp. Są to hafty krzyżykowe, wypukłe, płaskie, angielskie, koronki dziergane szydełkiem. Osoby wykonujące te hafty cechuje duży zmysł estetyczny, wyczucie barw i zachowanie odpowiednich proporcji, a stworzone dzieła wykorzystują do ozdoby mieszkań lub przeznaczają do sprzedaży.
Genowefa Wołyniak, Wilkanów
Henryka Marcinkiewicz, Międzygórze

Malarstwo, witraże, malowanki na szkle, ceramice i jedwabiu
Tradycyjnymi motywami malarstwa ludowego są sceny z życia wiejskiego, pejzaże, tematyka sakralna. Są to najczęściej obrazy olejne na płótnie lub desce.
Malowaniem na szkle, ceramice, jedwabiu zajmują się głównie kobiety, dzięki czemu dzieła ich zdobią wnętrza wielu domów. Prace wytwarzane są przez artystki przy pomocy pędzla, farb plakatowych, emulsyjnych, lakierów. Wykonują głównie barwne witraże, malowane szklane naczynia, bombki choinkowe i pisanki, dekoracyjne tkaniny.
Henryka Marcinkiewicz, Międzygórze

Kompozycje z suszu, wyroby z bibuły
Kwiaty odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Zaspakajają nasze potrzeby estetyczne i są miłym elementem dekoracyjnym. Jesienią i zimą gdy brakuje świeżych kwiatów, można je zastąpić bukietami z zasuszonych roślin. Pięknie ułożone kompozycje z suszonych traw, liści,  kwiatów i owoców stanowią niepowtarzalną ozdobę domu. Innym tematem są wyroby z bibuły. Można podziwiać ich ogromną rozmaitość, od realistycznego naśladownictwa żywych kwiatów po formy fantazyjne. Podstawowy materiał stanowi bibuła, drut, papier.
O finale dzieła decyduje dobór koloru, formowanie pojedynczych kwiatów.
Henryka Marcinkiewicz, Międzygórze
Jolanta Terlecka, Gorzanów
 
Kowalstwo artystyczne
Obok narzędzi potrzebnych w rolnictwie, kowale wiejscy lub małomiasteczkowi wyrabiają kraty, zamki i zawiasy potrzebne w budownictwie, okucia do mebli, wozów, sań. Rodzaje wyrobów kowalskich odznaczają się dużą różnorodnością. Ze względu na przeznaczenie i formę wyrobów możemy wyróżnić kowalstwo użytkowe – kucie koni, okucia wozów, sań itp., oraz kowalstwo artystyczne – wyroby krzyży, wiatrowskazów, zawiasów, okucia mebli, krat furtek, świeczników, itp.
Ryszard Herezo, Bystrzyca Kłodzka

Pisanki, stroiki, makrama
Makrama jest to stara sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Znana już w starożytności. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.
Tłoczenie w pergaminie, filcowanie na sucho i mokro, quilling
Jolanta Terlecka, Gorzanów
 
Malarstwo, grafika, rysunek, akwarela
Maria Śliwowska, Bystrzyca Kłodzka
Wacław Wiak, Bystrzyca Kłodzka
 
 
Bibliografia:

Opracowanie na podstawie „Katalogu twórców rzemiosła artystycznego”, DWODR z/s w Świdnicy; Świdnica 2002 oraz na podstawie informacji uzyskanych od twórców ludowych.
 
Zobacz również: