Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Bystrzyca Kłodzka - miejska trasa turystyczna (wycieczka piesza)

Brak opisu obrazka

1 dzień

Brak opisu obrazka

3 godziny

Brak opisu obrazka

1 km

Miejska Trasa Turystyczna

Trasa rozpoczyna się przy Baszcie Rycerskiej i prowadzi poprzez: Mały Rynek (Muzeum Filumenistyczne i pręgierz), ul. Okrzei (Baszta Kłodzka, podziemia biblioteczne), Plac Wolności (zabytkowe kamienice pochodzące głównie z XVIII w., Ratusz, malowidła ścienne w ratuszu przedstawiające Bystrzycę Kłodzką z XVIII w.), ulicą Podmiejską (Brama Wodna i Wójtostwo), ul. Przyjaciół (mury obronne), Pl. M. Skłodowskiej-Curie (kościół pw. św. Michała Archanioła i zabudowania parafialne), ul. Wojska Polskiego (mury obronne, filmowa kryształowa aleja gwiazd), ul. Międzyleśną (trakt spacerowy przy murach obronnych). Trasa ma odgałęzienie prowadzące też do obiektów zabytkowych poza murami miejskimi tj.: dawnego szpitala dla ubogich z kościołem pw. św. J. Nepomucena i pomnika św. J. Nepomucena na placu Szpitalnym przy moście oraz prowadzi jako szlak spacerowy ul. Kolejową, która wprowadza na tereny rekreacyjne po drugiej stronie rzeki Nysy Kłodzkiej na Górę Parkową. Idąc oznakowaną trasą dochodzimy do kaplicy św. Floriana, punktów widokowych na panoramę miasta i masyw Śnieżnika.

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest system fortyfikacji średniowiecznych. Mury obronne zachowane niemal w całości, z trzema wieżami, otaczają malowniczo stare miasto. Za ich wzniesienie krój J. Luksemburczyk przyznał miastu w 1319 r. pełną samodzielność prawną, co postawiło Bystrzycę w rzędzie miast królewskich. Baszta Rycerska, Baszta Kłodzka i Brama Wodna są elementami XIV-wiecznych fortyfikacji miejskich i stanowią wyjątkową atrakcję Bystrzycy Kłodzkiej (udostępnione do zwiedzania).  Można z nich  podziwiać  panoramę miasta, zapoznać się z XVIII - wieczną zabudową miasta przedstawioną w formie makiety historycznej, zapoznać się z historią rozwoju Bystrzycy na przestrzeni wieków, a także zobaczyć ufundowane w 1843 r. przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV dzwony w Baszcie Rycerskiej.

 

Atrakcją na trasie zwiedzania jest także jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne mieszczące się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Od ponad 50 lat muzeum zajmuje się pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia oraz historią regionu. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, m.in.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata  https://www.muzeum-filumenistyczne.pl/

Od października 2023 roku udostępniona jest do zwiedzania przy ul. Kupieckiej Podziemna Trasa Turystyczna (kontakt: Centrum Informacji Turystycznej, Plac Wolności 17, tel. 74 8117 676, 74 8117 677).

Urokliwe widoki jakie rozciągają się na horyzoncie, ale też bogactwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe sprawia, że Bystrzyca Kłodzka jest miejscem które często pojawia się w różnych produkcjach filmowych i dokumentalnych. To tutaj kręcone były sceny do kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”, do filmów „Nowy Jork, czwarta rano”, „Pierwszy dzień Wolności”, „Stacja”, „Boża Podszewka II”, „Sezon na leszcza”, „Nikt nie woła” w reż. Kazimierza Kutza oraz „Pokot” w reż. Agnieszki Holland.

Obiekty zlokalizowane na trasie oznakowane są tablicami, które zawierają krótkie opisy zabytków w czterech wersjach językowych (polski, czeski, angielski, niemiecki). Uzupełnieniem Miejskiej Trasy Turystycznej są foldery i mapka z trasą do zwiedzania dostępne w Centrum Informacji Turystycznej mieszczącej się na Placu Wolności 17 w Bystrzycy Kłodzkiej.